Ordu Haber – Ordu Ana haber

ORDU’DA YEŞİL AYAKLI TAVUKÇUK KORUMA ALTINA ALINDI

ORDU’DA YEŞİL AYAKLI TAVUKÇUK KORUMA ALTINA ALINDI
  • GÜNDEM
  • 06 Ocak 2021
  • ORDU’DA YEŞİL AYAKLI TAVUKÇUK KORUMA ALTINA ALINDI için yorumlar kapalı
  • 78 KEZ OKUNDU

Ordu’nun Ünye İlçesi Atatürk Mahallesi’nde Duyarlı Vatandaşlar Tarafından Bulunan Yaralı Su Tavuğu (Gallinula chloropus – yeşil ayaklı tavukçuk ) Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği’nce T Koruma Altına Alındı.

Ünye İlçesi Atatürk Mahallesinde duyarlı vatandaşlar uçamayacak halde buldukları kuşu Ünye de Hizmet Veren Özel Dost Veteriner Kliniğine götürdü. Burada Veteriner Hekim Kenan Çakıcıoğlu Tarafından İlk müdahalesi yapılan su tavuğunun bitkin düştüğü anlaşıldı. Bölgemizde nadir görünen Turnagiller ailesinden olan su tavuğunun (Gallinula chloropus – yeşil ayaklı tavukçuk ) dişisinin olduğunu tespit edilen kuşa vitamin takviyesi yapıldı. Su tavuğu daha sonra bakım ve tedavilerinin tamamlanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliğince veteriner hekim kontrolüne alındı.

Sazlıkların bol olduğu yerlerde, tatlı su olan göletlerde ve su çukurları kenarlarında yaşayan Ot, saz uçları, su bitkileri, böcek, solucan, tohum ve meyveler ile beslenen Su Tavuğu (yeşil ayaklı tavukçuk) tedavi-bakım – rehabilitasyon süreci tamamlanıp tamamen iyileştikten sonra tekrar doğal ortamına bırakılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ