Ordu Haber – Ordu Ana haber

Hayvan Hastalıkları İle Etkin Mücadele Edildi

Hayvan Hastalıkları İle Etkin Mücadele Edildi
  • EKONOMİ
  • 11 Şubat 2021
  • Hayvan Hastalıkları İle Etkin Mücadele Edildi için yorumlar kapalı
  • 70 KEZ OKUNDU

Ordu ‘da İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli hayvan sağlığı ekipleri tarafından 2020 yılında 497 bin 639 adet aşılama yapıldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kemal Yılmaz; “Hayvan hastalıkları ile mücadelede aşılama faaliyetleri; şap ve brusella hastalığı gibi bulaşıcı hastalıkların önlenmesi, kontrol altına alınması ve ortadan kaldırılması ile ciddi ekonomik kayıpların önlenmesi açısından son derece önemli olup, aynı zamanda kuduz ve şarbon gibi ölümcül hastalıklardan korunmak için elzem bir uygulamadır. Bu doğrultuda İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli hayvan sağlığı ekiplerimiz tarafından 2020 yılında İlimizde hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında aşılama çalışmaları etkin bir şekilde yürütülmüştür” ifadelerini kullandı.

2020 yılında Ordu ilinde hayvan sağlığı ekipleri tarafından toplam 497 bin 639 adet aşılama yapıldığının altını çizen İl Müdürü; “Bulaşıcı hastalıkların önlenebilmesi amacıyla oldukça önemli olan aşılama çalışmaları ile Ordu il genelinde 2020 yılında toplam 497 bin 639 adet aşılama yapılmıştır. Büyükbaş hayvanlar ŞAP, LSD, brusella, şarbon gibi bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanırken, küçükbaş hayvanlar brusella, ŞAP, Koyun-Keçi Vebası ve çiçek hastalıklarına, kedi ve köpekler kuduz hastalığına, tek tırnaklı hayvanlar ise şarbon hastalığına karşı aşılanmıştır. İlimiz genelinde yapılan aşılama çalışmalarında toplamda 80 veteriner hekim, 6 veteriner sağlık teknisyeni, 12 veteriner sağlık teknikeri ve 40 adet araç görev almış olup, aşılama çalışmalarının yanı sıra 1 milyonun üzerinde sağlık taraması gerçekleştirilmiştir. Bu alanda yapılan çalışmalar 2021 yılında da kesintisiz devam etmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ