Ordu Haber – Ordu Ana haber

Kışlık gübreleme fındıkta verim ve kaliteyi artırır

Kışlık gübreleme fındıkta verim ve kaliteyi artırır
  • EKONOMİ
  • 27 Şubat 2021
  • Kışlık gübreleme fındıkta verim ve kaliteyi artırır için yorumlar kapalı
  • 70 KEZ OKUNDU

Ekonomik ömrü oldukça uzun olan fındığın dikimden önce, arazi ve toprak hazırlığının çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor.

Fındıkta gübreleme verim ve kaliteyi arttıran en önemli unsurlardan biridir. Fındık bitkisinin yıl içinde ihtiyaç duyduğu besin elementlerinin yapılan analiz sonucuna göre gübreleme ile topraktan ve yapraktan verilmesi gerekir. Bitkiler ihtiyaç duydukları besin elementlerinin büyük bir bölümünü kökleriyle alırlar. Bu nedenle bitki ihtiyacının büyük bir kısmını topraktan yapılan gübreleme ile karşılar.

Konuyla ilgili olarak, “Fındık bitkisinin iyi bir gelişme gösterebilmesi, kaliteli ve bol ürün verebilmesi için toprakta eksik olan besin maddelerinin gübreleme ile karşılanması gerekiyor.” diyen Karimex Gıda Yönetim Kurulu Üyesi ve Ziraat Yüksek Mühendisi Emrah Albayrak, “Bu yüzden fındık tarımında kışlık gübreleme, verime doğrudan etki eden unsurların başında gelir. Yapılacak bu gübreleme işleminin yaz aylarındaki hasada yansıması için Aralık ayının sonundan itibaren Şubat ayı sonuna kadar tamamlanması gerekiyor. Özellikle kar yağışı başlamadan yapılması gereken gübreleme takviminin zarar görmemesi açısından önemlidir. Yüksekliğin çok olduğu bölgelerde ise gübreleme süresi çok daha kısa bir döneme denk getirilmek zorunda kalabilir. Bundan dolayı mutlaka toprak analiz sonuçları da göz önünde bulundurularak, bir uzman görüşü alındıktan sonra gecikmeden kışlık gübrenin uygulaması yapılmalı. İklimsel değişiklikler de göz önünde bulundurularak Şubat sonrasına bırakılmadan kışlık gübre uygulamaları önem taşımaya başladı. Özellikle Doğu Karadeniz de fındıkta geç doğumlar mahsul kalite ve miktarına doğrudan etki etmeye başladı. Bu yüzden de kışlık gübre dönemini atlamamak çok önemli bir hal aldı. Özetle söylemek gerekirse, ortalama olarak Şubat ayı bitmeden kışlık gübreleme işleminin tamamlanması, diğer bahçe işlemlerinin tamamlanması açısından da faydalı olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ