Ordu Haber – Ordu Ana haber

ORDU İLİNDE ÖRTÜALTI YETİŞTİRİCİLİĞİ GELİŞİYOR

ORDU İLİNDE ÖRTÜALTI YETİŞTİRİCİLİĞİ GELİŞİYOR
  • EKONOMİ
  • 05 Şubat 2021
  • ORDU İLİNDE ÖRTÜALTI YETİŞTİRİCİLİĞİ GELİŞİYOR için yorumlar kapalı
  • 94 KEZ OKUNDU

Ordu’da ana ürün olan fındıkta verim ve kaliteyi artırmak için yapılan çalışmalar devam ederken diğer yandan kırsal alanda gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Bunlardan biri olan örtü altı yetiştiriciliğinin Ordu ilinde yaygınlaştırılması amacıyla uzun yıllardan beri çalışmalar yapılmakta olup, bu çalışmalar son yıllarda artarak devam etmektedir.

Örtü altı yetiştiriciliğini teşvik ederek üretim desenini daha da zenginleştirmek, birim alandan kaliteli ve yüksek verim almak ve üreticilerin gelirlerini artırmak amacıyla projeler uygulanmaktadır.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz yaptığı açıklamada; “İlimizde örtüaltı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında, üreticilerimizin atıl seralarını aktif hale getirmek için sebze fidesi ve sera naylonu konularında destekler verildiğini belirtmiştir. Ayrıca; 2016-2020 yılları arasında Bakanlığımız Bitkisel Üretimi Geliştirme Projeleri ve Genç Çiftçi Projelerinin yanısıra, DOKAP ve Ordu Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen projelerle sera mevcudumuzun arttığını, TÜİK verilerine göre 2015 yılında 198 dekar olan örtüaltı alanımızın 2020 yılında 274 dekara ulaştığını, şu an yapımları devam eden DOKAP destekli seraların tamamlanmasıyla birlikte toplam örtüaltı alanımızın 286 dekara ulaşacağını belirtmiştir.

Kurulan bu seralarla kış sezonu marul, ıspanak, yeşil soğan; diğer mevsimlerde ise domates, hıyar, taze fasulye, biber vs. ürünler yetiştirilerek İlimiz ekonomisine yıllık tahmini 30 milyon TL. gelir sağlandığını belirten Yılmaz, Ordu İlinin iklim koşulları örtüaltı yetiştiriciliği yapmak için özellikle sahil şeridinde elverişli olup, hem üretici hem de tüketici açısından düşünüldüğü takdirde örtü altı sebze yetiştiriciliği İlimiz için hem fırsat hem de ihtiyaç olduğunu söyleyerek getirisi yüksek olan seracılığın yaygınlaştırılarak ilimizde üreticilerin gelirlerini artırmaya yönelik projelerin süreceğini bildirmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ