Ordu Haber – Ordu Ana haber

Ordu’da 276 Kamu Yatırım Projesi Devam Ediyor

Ordu’da  276 Kamu Yatırım Projesi Devam Ediyor
  • GÜNDEM
  • 12 Ocak 2021
  • Ordu’da 276 Kamu Yatırım Projesi Devam Ediyor için yorumlar kapalı
  • 73 KEZ OKUNDU

Sektörel gelişmeler ile yatırımları değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Tuncay Sonel’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen 2021 yılının 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na, Vali Tuncay Sonel’in yanı sıra, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ve yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri katıldı.

Toplantının hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başlayan Vali Tuncay Sonel, 2020 yılı Aralık ayı sonu itibariyle Ordu da kamu yatırımlarının proje sayısının 276 olduğunu, bu yatırımların toplam proje bedelinin 6 Milyar 796 Milyon ₺ olduğunu söyleyerek, yatırımlarda projelerin toplam bedeline göre %39,81 oranında nakdi gerçekleşme sağlandığını ifade etti.

Vali Tuncay Sonel, ”Yatırımcı kurum ve kuruluşların İl Yatırım Takip Sistemi(İLYAS) girmiş olduğu verilere göre, ilimizde yürütülen 276 adet kamu yatırım projesinden 113 adedi devam eden proje iken, 26 adedi ihale, 4 adedi tasfiye ve 34 adedi proje aşamasında bulunmaktadır. Yıl içerisinde 96 adet projede %100 fiziki gerçekleşme sağlanarak yatırımlar tamamlanmıştır. İlimizdeki toplam 276 yatırım projesinin 112 adedi Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine aittir. Bizim için şu son aylar dolu dolu geçti. Ordu’muz için inşallah 2021’de aynı tempoyla, aynı hızla devam edecek. Yöre insanımızın hayatını kolaylaştırıcı projelerin bir an önce hayata geçirilmesi için hep beraber uğraşacağız” dedi.

Ordu Valiliği görevine başlayalı 6 ay olduğunu söyleyen Vali Sonel, gerçekleştirilen yatırımlarla ilgili Ordu’ya desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, yatırımcı kuruluşların yöneticilerine teşekkür etti ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aralık ayının son haftasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın şehrimizi ziyareti bizi çok heyecanlandırdı. 19 ilçemize çok ciddi katkılar sağlandı. Allah razı olsun. 7 Ocak Perşembe günü Çevre ve Şehircilik Bakanımızın şehrimizi ziyaret ederek, ilimize ve 19 ilçemize aynı şekilde katkılarda bulunması yine bizleri çok çok mutlu etti. Devlet-vatandaş işbirliği ile ilimize 35’e yakın okul kazandırıldı. Devletimizin şefkatini ve sıcaklığını en ücra köşedeki yetim ve öksüzlerimize, şehit ailelerimize, gazilerimize, engelli olan vatandaşlarımıza Ordu ailemizle birlikte ulaştırmaya çalışıyoruz. En güzel haberlerden bir tanesi de, Aralık ayının sonunda 900 yataklı şehir hastanemizin ihalesinin yapılması oldu. Bu konuda da yine Sağlık Bakanımıza, emeği geçenlere, Ordu’muzun değerlerine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza tekrar şükranlarımızı sunuyoruz.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ise yaptığı konuşmada, ”Büyükşehir Belediyesi olarak, Valiliğimizle çok güzel bir uyum içerisindeyiz. Bizim ayrımız gayrımız yok. Sayın Valimizle çalışmamız örnek bir çalışma. Çok pratik onun için Ordu bu fırsatı iyi değerlendirmeli. Çok iyi bir uyumumuz var. Ayrıca bakanlar hepsi Ordu’ya geliyorlar. Burada güzel bir hava var. Bunu değerlendirelim. Çünkü, dünya çok değişik bir döneme girdi. Bunu iyi değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

2020 yılı Aralık ayı sonu itibarıyla yatırımların sektör bazındaki dağılımları ise şöyle;

Ulaştırma-Haberleşme sektöründe; tamamlanan 24, devam eden 32 ve ihale aşamasında 2 adet proje olmak üzere toplamda 58 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 4 Milyar 377 Milyon ₺ olup bugüne kadar toplam 2 Milyar 53 Milyon ₺ harcama yapılarak %46,9 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Eğitim sektöründe; tamamlanan 5, devam eden 5, ihale aşamasında 7 adet ve proje aşamasında 4 adet proje olmak üzere toplamda 21 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 137 Milyon ₺’dir. Toplamda 72 Milyon ₺ harcama gerçekleştirilerek %52,5 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Tarım sektöründe; tamamlanan 13,devam eden 5,ihale aşamasında 10, proje aşamasında 2 adet ve tasfiye dilen 1 adet proje olmak üzere toplamda 31 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 409 Milyon ₺ olup bugüne kadar 110 Milyon ₺ harcanarak %27 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Sağlık sektöründe; tamamlanan 5, devam eden 13 ve ihale aşamasında 2, proje aşamasında 6 adet olmak üzere toplamda 26 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 1 Milyar 261 Milyon ₺ olup 79 Milyon ₺ harcanarak %6,2 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Turizm sektöründe; tamamlanan 13, devam eden 19, ihalesi aşamasında 1, tasfiye edilen 3 ve proje aşamasında 2 adet proje olmak üzere toplamda 38 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 56 Milyon ₺ olan bu yatırımlarımıza bugüne kadar 30 Milyon ₺ harcanarak %53,6 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Enerji sektöründe; tamamlanan 3,devam eden 1, ihale aşamasında 2 ve proje aşamasında 2 adet olmak üzere toplam 8 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 167 Milyon ₺ olup 119 Milyon ₺ harcama yapılarak %71 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Konut sektöründe; tamamlanan 9, devam eden 3 ve proje aşamasında 4 adet proje olmak üzere toplam 16 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 17 Milyon 913 Bin ₺ olan bu projelere toplamda 17 Milyon 49 Bin ₺ harcanarak %95 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

İmalat sektöründe; 1 adet tamamlanan ve 1 adet proje aşamasında olmak üzere 2 adet proje bulunmaktadır. Toplam bedeli 399 Bin ₺ olan bu projeler için bugüne kadar 323 Bin 910 ₺ harcama yapılarak %81.2 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Madencilik sektöründe; toplam bedeli 322 Bin 730 ₺ olan 1 adet proje tamamlanmıştır.

Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe; tamamlanan 25, devam eden 35, ihalesi aşamasında 2 ve proje aşamasında 13 adet proje olmak üzere toplam 75 proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 370 Milyon ₺ olan bu projelere toplamda 226 Milyon ₺ harcanarak %61 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Toplantıda, ilçe belediye başkanları, ilçelerinde yürütülen proje ve yatırımların son durumları hakkında bölge müdürlerinden detaylı bilgiler de aldılar ve taleplerini ilettiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ