Ordu Haber – Ordu Ana haber

ORDU’DA 3 BİN ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ OLUŞTURULDU

ORDU’DA 3 BİN ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ OLUŞTURULDU
  • EKONOMİ
  • 27 Ocak 2021
  • ORDU’DA 3 BİN ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ OLUŞTURULDU için yorumlar kapalı
  • 78 KEZ OKUNDU

Dünya fındık üretiminin %25’i, Ülkemiz fındık üretiminin ise %30-35’i Ordu’da gerçekleştirilmektedir.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak üretiminde lider olduğu fındıkta, lider ülkeye yakışır verim ve kaliteye ulaşmak amacıyla 2014 yılından bugüne kadar gerek Tarım ve Orman Bakanlığı gerek Ordu Valiliği gerekse Karadeniz İhracatçılar Birliğinden sağlanan kaynaklarla önemli projeler uygulanmıştır.

Bu projeler Ordu’da Ziraat Odaları ile de iş birliği yapılarak projelerin daha çok alanda uygulanması ve etkinliği de artırılmıştır. İl Müdürlüğünce fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik uyguladığı bu projelere 2020 yılında da devam edilmiş olup toplamda ilimizde 3 binin üzerinde örnek bahçe oluşturulmuştur.

Bu örnek bahçelerde teknik personel tarafından budama işlemleri yapılıp toprak analiz sonuçlarına uygun olarak gübreleme programları oluşturulmuş ve zirai mücadele çalışmaları yapılmak suretiyle bahçelerde ciddi verim artışları sağlanmıştır. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalar sonucunda oluşturduğumuz örnek bahçelerde dekara 250-300 kilogram hatta sulama sistemi kurulan bahçelerimizde dekara 400 kilogram fındık verimine ulaşmış durumdayız.

TÜİK verilerine göre son 5 yılda ilimizde gerçekleşen verim ortalaması bir önceki 5 yılın ortalamasından dekara 21 kg daha fazladır. Fındık üretiminde dekara sağlanan bu 21 kg’lık verim artışının, fındık üretim alanımız ve bugünkü fındık fiyatları dikkate alındığında ilimiz ekonomisine katkısı yaklaşık 1 milyar TL’dir. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere İlimizin ana ürünü olan fındıkta verim ve kaliteyi artırmakla hem İlimiz üreticilerine hem de Ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlanmıştır.

2021 yılında da üreticilerimiz ve sektörün diğer temsilcileri ile birlikte yapacağımız çalışmalarla fındığın ilimiz ve ülkemiz ekonomisine olan katkısını daha da arttıracağız.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ