Ordu Haber – Ordu Ana haber

Ordu’da Üreticilere Dijital Tarım Pazar Daveti

Ordu’da Üreticilere Dijital Tarım Pazar Daveti
  • EKONOMİ
  • 06 Şubat 2021
  • Ordu’da Üreticilere Dijital Tarım Pazar Daveti için yorumlar kapalı
  • 89 KEZ OKUNDU

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ordu’daki üreticileri Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) davet etti.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün davet açıklaması: “Tarımsal üretimin ana aktörleri olan üreticiler, tüketiciler ve alıcı (Tüccar) kesimlerini aracısız (doğrudan) olarak bir araya getiren, özellikle üreticilerimiz başta olmak üzere tarım sektörünün tüm bileşenlerinin menfaat ve haklarının korunarak ticaret yapabilmelerine imkan sağlayan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) ülkemizde olduğu gibi ilimizde de büyümeye devam etmektedir. Dijital Tarım Pazarına üye olan üreticilerimiz sözleşmeli tarım yapmak suretiyle ya da doğrudan satış yoluyla ürettikleri ürünlerini ülkemizin her tarafında bulunan nihai tüketiciye ulaştırma fırsatını elde etmektedirler. Üreticilerimiz DİTAP ile üretimden gelen güçlerini kullanarak ürünlerini her hangi bir aracı veya komisyoncuya gerek kalmadan pazara hak ettikleri fiyata arz imkanı bulmaktadırlar. DİTAP kapsamında Bitkisel ve hayvansal (canlı ve karkas dahil), kanatlı, arı ve su ürünlerinin tamamı dijital ticarete konu olabilmektedir.

DİTAP üreticilerimize desteklemeler konusunda da fırsatlar sunmaya başlamıştır. Organik Tarım Desteği ve İyi Tarım Desteği ödemelerinden 2016 üretim yılından 2019 üretim yılı dahil olmak üzere 3 ve 4 yıl süre ile faydalanan üreticiler 2020 üretim yılında sözü edilen destekleme ödemelerinden yararlanamayacak iken DİTAP üyesi olan üreticilerimiz 2020 üretim yılında da Organik Tarım ve İyi Tarım destekleme ödemelerinden faydalanmaya devam edeceklerdir. Ayrıca DİTAP üyesi üreticilerimiz TARSİM ürün sigortası yaptırmaları halinde % 5 indirim, DİTAP üyesi olarak sözleşmeli tarım yapmak amacıyla sözleşme imzalamaları durumunda da % 5 ilave indirimle birlikte toplam % 10’luk ürün sigortası indirim hakkı kazanacaklardır.

Mevcut durumda Ülkemizde yaklaşık olarak (alıcı ve satıcı) 165.000 üreticimizin üye olduğu DİTAP’a ilimizde de yaklaşık olarak 10.500 civarında üreticimiz üye bulunmaktadır.

İlimizde bulunan fındık üreticilerini, küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerini, kivi üreticilerini, arıcıları, organik ve iyi tarımcıları başta olmak üzere tüm üreticilerimizi bu fırsatlardan faydalanmaya ve bu büyük pazarda yerlerini almaya davet ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ