Ordu Haber – Ordu Ana haber

Ordu’da Yumurta Üretimi Artıyor

Ordu’da Yumurta Üretimi Artıyor
  • EKONOMİ
  • 10 Şubat 2021
  • Ordu’da Yumurta Üretimi Artıyor için yorumlar kapalı
  • 76 KEZ OKUNDU

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, ilimizde serbest sistem ve organik yumurta üretimi yapan işletmelerde bulunan yaklaşık 115 bin tavuktan günlük 101 bin adet yumurtanın üretildiğini belirtti.

İl Müdürü Kemal Yılmaz konu ile ilgili yaptığı açıklamada; İlimizde fındık üreticilerine ek gelir sağlanması amacıyla Serbest Sistem ve Organik Yumurta Tavukçuluğu ile ilgili çalışmaların İl Müdürlüğü tarafından ilk olarak 2014 yılında başlatıldığını vurguladı.

2014 yılında hayata geçirilen “Doğu Karadeniz Bölgesinde Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında ilk yıl 38 adet işletme kurulduğunu söyleyen İl Müdürümüz; “Projenin ikinci yılında işletme sayısı 72’ye ulaşmıştır. Bu işletmelerden bir kısmı 2016 yılında organik yumurta tavukçuluğuna geçiş yapmış ve halen 34 işletmemizde organik üretim devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Projenin başlangıcından bugüne kadar Tarım ve Orman Bakanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının sağladığı kaynaklarla üreticilere verilen desteğin sürekli arttığını vurgulayan İl Müdürü Yılmaz şöyle konuştu:

“İşletme sayısı 127’ye ulaşmıştır. Projenin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi amacıyla ilk olarak Ordu Yumurta Üreticileri Birliği kurulmuş, daha sonra yem ve yarka maliyetinin düşürülmesi amacıyla Yem Fabrikası ve Yarka Üretim Tesisi, ayrıca üretilen yumurtaların paketlenmesi amacıyla da Yumurta Paketleme Tesisi DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi kaynaklarıyla kurulmuş ve üreticilerimizin hizmetine sunulmuştur. Bugün bu tesisler kiralanmak suretiyle Ordu Yumurta Üreticileri Birliği tarafından işletilmektedir.”

Ordu’da yumurta sektörünün ilimiz ekonomisine yıllık 30 milyon lira katkı sağlayan bir sektör haline geldiğini belirten İl Müdürümüz; “İlimizde, serbest sistem ve organik yumurta üretimi yapan işletmelerimizde bulunan yaklaşık 115 bin tavuktan günlük 101 bin adet yumurta üretilmekte olup, üreticiler yumurtalarını hem kendi imkânlarıyla hem de birlik üzerinden il içi ve il dışına pazarlayarak tüketicilerimizle buluşturmaktadır. Aynı zamana ilimizde üretilen yumurtaların kısa süre içinde birlik tarafından Dubai’ye ihracatı gerçekleştirilecek” diyerek sözlerine son verdi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ