Ordu Haber – Ordu Ana haber

Rektör Yarılgaç, YÖK Kültür-Sanat Söyleşilerine Katıldı

Rektör Yarılgaç, YÖK Kültür-Sanat Söyleşilerine Katıldı
  • GENEL
  • 24 Şubat 2017
  • Rektör Yarılgaç, YÖK Kültür-Sanat Söyleşilerine Katıldı için yorumlar kapalı
  • 539 KEZ OKUNDU

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Amasya Üniversitesinde düzenlenen YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın da bulunduğu “YÖK Kültür- Sanat” söyleşilerine katıldı.

Söyleşi öncesi YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ve bölge üniversitelerinin rektörleri; Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’ı makamında ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından Saraç, bölge rektörleriyle bir toplantı düzenledi.

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programına YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, bölgedeki bazı rektörler, YÖK yetkilileri ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan YÖK Başkanı Saraç, Kültür ve Sanat Söyleşileri’nin yeni ve yenilikçi YÖK’ün pek çok farklılıklarından birisi olduğunu söyledi. Saraç, yeni YÖK olarak öğrenci ve akademisyenleri sanat, edebiyat, felsefe, ahlak, inanç ve sevgi kavramaları ile olabildiğince donatmak istediklerini belirtti. Değişik bölgelerde ve farklı üniversitelerde gerçekleştirilen programlarda edebiyat, tarih, görsel sanatlar, müzik, sosyoloji, felsefe, dış politika gibi konularda alanında seçkin isimlerin katıldığı söyleşiler düzenlediklerinden bahseden YÖK Başkanı, “Böylece YÖK’ün temel varlık sebebi olan üniversitelerimiz ve öğrencilerimizle, global dünyanın güçlü unsurları olan yüksek teknoloji, inovasyon, sibernetik, dijital dünya gibi kavramlar dışında, kültür hayatınızı zenginleştirecek konularla sizlerle birlikte olmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Yeni YÖK olarak kalite kavramının akademik hayata damgasını vurması ve üniversitelerin misyon farklılaşmasına giderek her birisinin üniversite olmanın şümullü yapısından uzaklaşmadan farklı değerler üretebilmesi gibi iki konuda iz bırakmak istediklerini yineleyen Başkan Saraç, “yeni YÖK” olarak hedeflere ulaşabilmek için durmaksızın çalışırken bir yandan da yükseköğrenim sürecimize yönelik çok önemli tehditlerle de mücadele ettiklerini vurguladı.

Konuşmasının sonunda öğrencilere seslenen Başkan Saraç, giderek daha fazla küreselleşen dünyada çok farklı kültürler ve yaşam tarzları ile baş etmek zorunda olan gençler yetiştirmek durumunda olduklarını belirterek üniversitelerin öğrencilere vereceği eğitimin, yalnızca mesleki uzmanlık edindirmek olmadığını, öğrencileri günümüzün vatandaşlık değerleri ile de donatmak istediklerini vurguladı. Söyleşi sonrası YÖK Başkanı Saraç, üniversitedeki akademisyen ve öğrencilerle karşılıklı sohbet ederek öğrenci ve akademisyenlerden gelen soruları yanıtladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ