Ordu Haber – Ordu Ana haber

ALTINORDU’DA ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANDI

ALTINORDU’DA ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANDI
  • GÜNDEM
  • 18 Mart 2021
  • ALTINORDU’DA ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANDI için yorumlar kapalı
  • 103 KEZ OKUNDU

Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş kahramanlık hikayelerinin yaşandığı Çanakkale Savaşının sonsuza kadar hatırlanması ve yeni yetişen nesillere Çanakkale ruhunu aktarmak, bu ruhun gelişmesine katkı sağlamak amacıyla belediye binası başta olmak üzere şehrin dört bir yanı günün anlamına uygun görsel, bilgilendirici afişler ve Türk Bayraklarıyla donatıldı. Altınordu Belediyesi fuaye salonunda ise 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi ‘ni anlatan resim sergisi açıldı.

Çanakkale menüsü yenildi

Çanakkale Savaşı’nın zorluklarını, yokluğun ve sıkıntının boyutlarını anlatmak ve elde edilen zaferin ne derece önem arz ettiğini hatırlatmak için de Altınordu Belediye personellerine öğle yemeğinde o günün şartlarını yaşatmak amacıyla savaş sırasında askerlerin yediği üzüm hoşafı, buğday çorbası ile yarım ekmek ikramında bulundu.

Personel için de sürpriz olan bu yemek menüsünü çalışanlar memnuniyetle karşıladı. Kırık Buğday çorbası ve üzüm hoşafı ile günü geçiren belediye personeli “Çanakkale savaşları sırasında askerimizin neler çektiğini buradan anlamamız tabi ki hiç kolay değil. Ancak bizlerde o gün askerlerimizin yediği menüden yiyerek biraz olsun onların yaşadıklarını daha iyi öğrenmeye çalışıyoruz. Bu uygulamayı düşünen Altınordu Belediye Başkanımız Aşkın Tören’e teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Çanakkale Menüsü ikram programına Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören de katıldı.

Başkan Tören: “Çanakkale Zaferi büyük Türk milletinin dirilişinin destanlaştığı gündür. Bu kutlu zaferin verdiği gururla kahramanlık destanları tarihe altın harflerle kazıyan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onların tarihe not düştüğü kahramanlık destanları bugün de bizim yolumuzu aydınlatıyor. Çanakkale Zaferi’nin 106’ıncı yılı dolayısıyla biz de belediyemizde bu günün anlam ve önemini belirtmek üzere bir etkinlik düzenledik. Öğle yemeğinde personelimizle birlikte üzüm hoşafı, buğday çorbası ve yarım ekmek yedik” dedi.

Altınordu Belediyesi sadece personellerine değil, polis noktasında görevli polis memurlarına, Şirinpazar esnafına ve  vatandaşlara da yağlı buğday çorbası ile  üzüm hoşafı yemeği dağıttı.

Şehitler duayla yad edildi 

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106’ıncı  yıldönümü etkinlikleri kapsamında Ordu Şehitliği’nde de anma töreni düzenlendi. Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ve protokol üyelerinin de katıldığı anma programı şehitler anıtına çelenk sunumu ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra tüm şehitler için dualar edildi. Anma programının ardından şehit kabirleri tek tek ziyaret edilerek karanfil bırakıldı. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, şehit aileleri ve çocukları ile bir süre sohbet etti.

Koronavirüs salgını gölgesinde gerçekleştirilen  programda Altınordu Belediyesi tarafından katılımcılara önlem amaçlı maske ve hijyen paketleri dağıtıldı.

Gaziler de unutulmadı

Şehitlikte gerçekleştirilen programın ardından Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şubesi’ni de ziyaret ettiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ