Ordu Haber – Ordu Ana haber

Başkan Av. Poyraz, Temel ilkelerin koruyucularıyız

Başkan Av. Poyraz, Temel ilkelerin koruyucularıyız
  • GENEL
  • 04 Nisan 2021
  • Başkan Av. Poyraz, Temel ilkelerin koruyucularıyız için yorumlar kapalı
  • 69 KEZ OKUNDU

Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, 5 Nisan Avukatlar Günü ile ilgili yaptığı basın açıklamasında; “Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısına rağmen ve hiçbir meslek örgütünde benzeri düzenleme olmamasına rağmen bölünmüş, savunma pasifize edilmek istenmiştir. Bizi sıkıştırmak istedikleri pasif görevi reddediyoruz.” dedi.

“Temel ilkelerin koruyucularıyız”

‘Temel hak ve özgürlüklerin kitaptan çıkıp insana ulaşması ancak hak arama özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılması ile mümkündür. Her türlü hakkın garantörü ise savunma hakkıdır. Bu özgürlüğü bireyler avukatlar aracılığıyla kullanmaktadır’ diyen Poyraz, “Avukatlık kanununun 1. maddesinde ” Avukatlar yargının kurucu unsuru olup, bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder” demektedir. Yine Avukatlık Kanunu’nun 76. maddesi ” Hukukun üstünlüğü ve insan haklarını korumak” görevini açık bir şekilde barolara vermiş bulunmaktadır. Bu nedenle biz avukatlar ve meslek örgütü barolar mesleki bir faaliyet yürütmenin ötesinde aynı zamanda kamusal faaliyet yürütmekte, devletin temel ilkelerinin koruyuculuğu ve savunuculuğunu yapmaktayız. Bizler bir yandan hakları savunurken diğer yandan hukuku canlı tutmakta, itirazlarımızla hukukun güncellenmesini sağlamaktayız.

Anayasamızın 2. Maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri sayılmış bu nitelikler arasında “hukuk devleti” sayılmıştır. Hukuk Devleti, hukukun üstünlüğüne dayalı devlet demektir. Bu düzende sadece fertlerin değil, kamusal gücü elinde bulunduranların yani devletin de hukuk düzenine uyması, uygun davranması gerekir.

Maalesef son yıllarda, özellikle hükümet sistemi değişikliğinden sonra, güçler dengesinin, yürütme lehine kuvvetli bir şekilde değişmesi sonucu, hukuk devleti ilkesi, hak ve özgürlük savunuculuğu, avukatlık mesleği ciddi bir tehdit ve tehlike içindedir. Toplumda adalete güven duygusu dip yapmış, adalete inanç ciddi şekilde zedelenmiştir. Bunun temel sebebi de yargının yürütme etkisinden kurtulamaması, görev ve atamalarda hakkaniyet, liyakat ve adalet prensiplerinden sapılması, Anayasa, kanun ve hukuk kurallarına uygun davranılmamasıdır.” şeklinde konuştu.

“Çoklu baro istemiyoruz”

Poyraz, “Defalarca açıklanmasına rağmen bir türlü hayata geçmemiş taleplerimiz sadece mesleki olarak avukatların değil aynı zamanda hukuk devletinin gereği olarak devletimizin de sorunudur’ diyerek, şunları kaydetti; “Biz avukatlar olarak, Avukatlık Kanunumuzun, çağdaş ve amaca uygun şekilde değiştirilmesini , Devletin üniter yapısına uygun bir şekilde, çoklu baro sisteminden vazgeçilerek tekli baro sistemine dönülmesini talep ediyoruz. Savunma görevi nedeni ile savunduğumuz kişi ve kurumlarla özdeşleştirilmekten, üstlendiğimiz dava ve takipler nedeniyle öldürülmek, yaralanmak, tehdit edilmek, dışlanmaktan kurtulmak istiyoruz. Yaşamak ve görevimizi yapmak istiyoruz. İddia, savunma ve karar üçgeninde silahların eşitliği prensibine saygı duyulmasını istiyoruz, Savunduğumuz kişiler adına bilgi ve belgelere ulaşmada sıkıntı çekmek istemiyoruz. Siyasetin “Savunma Yargının kurucu unsurudur” cümlesini İçselleştirmelerini istiyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ